W dniach 21-23 czerwca 2017 r. odbyła się w stolicy Małopolski jedna z największych w Polsce konferencji dla programistów Devoxx Poland 2017. Z przyjemnością uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu i zgłębialiśmy wiedzę na temat programowania. Consdatę reprezentowało pięcioro deweloperów. Przeczytajcie, jakie wrażenia przywieźli z Krakowa.

Małgorzata Kozłowska:

Wrażenia z uczestnictwa w konferencji Devoxx w Krakowie wyniosłam jak najbardziej pozytywne. Przez 3 dni miałam okazję wziąć udział w wielu ciekawych prelekcjach prowadzonych przez doświadczonych programistów z całego świata. Wykładom nie było końca i nawet w przerwie obiadowej prowadzone były dodatkowe, 15-minutowe wykłady, tak zwane Quickie.

Na konferencji omawiano głównie zagadnienia związane ze światem Javy, pojawiło się też jednak kilka tematów frontendowych, np. dotyczących Progressive Web Applications, tematów związanych z machine learning oraz pomagających podszlifować warsztat programisty (git, docker, elementy JAVA 8). Spora część wykładów dotyczyła popularnych od pewnego czasu zagadnień: programowania reaktywnego, mikroserwisów oraz programowania funkcyjnego.

Różnorodność tematów oraz podział wykładów na kilka równoczesnych bloków tematycznych takich jak: Java, Server Side Java, Architecture & Security, Modern web, Big data i Machine learning, itp. sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Słowa uznania należą się organizatorom za sprawne przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest konferencja dla 2500 głodnych wiedzy, kawy, przekąsek i lunchów programistów.

Marcin Kozaczyk:

W tym roku na konferencji Devoxx królowały dwa tematy - mikroserwisy oraz reactive programming. Wiele uwagi poświęcono frameworkowi Spring w nadchodzącej wersji 5 (oraz Spring Boot w wersji 2). Nie dało się również nie zauważyć, że coraz więcej uwagi zdobywa język Kotlin (który jest od jakiegoś czasu wspierany przez platformę Android).

Niezwykle ciekawe okazały się prezentacje dotyczące sztucznej inteligencji. Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach również prezentacja drona, który potrafił wymijać napotkane w biurze przeszkody! Cennym źródłem przemyśleń i inspiracji były, jak zawsze, wystąpienia Venkata Subramaniama.

Krzysztof Góralski:

Na rozpoczęciu Devoxx 2017 w Krakowie przywitał nas Venkat Subramaniam, jak zawsze w wysokiej formie. Większość prezentacji toczyła się wokół tematów Reactive Programming (dobre wystąpienia panów z Pivotala/Springa) oraz Microservices, mimo to, nie zabrakło również innych ciekawych tematów: DDD, Security, Machine Learning, WebAssembly, Containers, Cloud, czy niskopoziomowe prezentacje Douglasa Hawkinsa z Azul Systems. Każdy, kto chciał zgłębić wiedzę w tych obszarach, miał w czym wybierać.

Bardzo dobrze oceniam wykłady z sekcji Architecture. Ucieszył mnie też fakt, że temat mikroserwisów nieco się „ostudził”, a prezentacje z nimi związane stały się bardziej pragmatyczne. Świetnie poradzili sobie polscy prelegenci, którzy nie ustępowali pola kolegom zza granicy. Zachęcam do obejrzenia nagrań wideo, jak tylko pojawią się w sieci.