Trudno dziś wyobrazić sobie branżę IT bez chmury obliczeniowej. Przeniesienie naszych serwerów do clouda i zastosowanie Infrastructure as Code (IaC) pozwala często na zoptymalizowanie kosztów, a także na zapewnienie lepszej dostępności i skalowalności rozwiązania. Architektura serverless przenosi nas jeszcze poziom wyżej - przestajemy myśleć o maszynach wirtualnych, skupiamy się na kodzie rozwiązującym konkretne potrzeby biznesowe. Wymusza ona również pewną zmianę mentalną w środowisku inżynierów IT - praca z arkuszem kalkulacyjnym i liczenie kosztów przygotowywanego rozwiązania staje się nieodłączną częścią procesu produkcji. Wraz z wprowadzeniem przez Amazon usługi AWS Lambda w 2014 roku programowanie w architekturze serverless stało się jeszcze prostsze. W artykule przedstawię przykład serwisu do przechowywania notatek, przygotowany w oparciu o architekturę serverless, dostarczaną przez AWS. Pokażę również koszty takiego rozwiązania.

Do grona klientów Consdaty dołączył PKO Bank Polski. Największy polski bank zaufał naszemu doświadczeniu i wdrożył system do zarządzania wnioskami elektronicznymi - platformę Eximee. Tym samym, Eximee umacnia się na pozycji lidera rozwiązań wnioskowych dla sektora finansowego w Polsce. Z Eximee skorzystało już 7 banków, w tym 3 spośród 5 największych! 

Bieżące informacje o stanie serwerów i działających na nich usług są ważne dla każdego dostawcy rozwiązań IT, z którego korzysta szersza rzesza użytkowników. Najważniejsze oczywiście jest zapewnienie, że wszystkie usługi działają. Jednak samo działanie to jeszcze nie wszystko. Ważny jest także czas odpowiedzi z tych usług. Jeśli czas odpowiedzi wzrósł, lub nawet usługa przestała odpowiadać, przydatna może okazać się znajomość stanu maszyny w zadanym czasie. W tym celu przydatne będą takie dane, jak obciążenie procesora w danym momencie, zużycie pamięci RAM oraz wolnej przestrzeni na dysku. Aby możliwie szybko zareagować, a być może także uniknąć sytuacji, w której usługa przestaje odpowiadać, istotne są ostrzeżenia, które pozwolą zareagować na czas. Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentować rozwiązanie, które pozwoli w miarę szybko stworzyć system monitoringu oraz ostrzegania na systemach wyposażonych w system Linux, oparty o takie narzędzia jak “Grafana”, “Icinga2” oraz “InfluxDB”.

Czy można programować nie współpracując? Tak. Czy można pracować w scrumie bez pracy zespołowej? Tak, na pewno udawałoby się dostarczać przyrost produktu. Jednakże im dłużej się będziemy nad tym zastanawiać, tym więcej pojawia się wątpliwości, na temat sensu pracy w scrumie, gdy działamy w pojedynkę. Jak często udawałoby się dowieźć sprint? Jak wartościowy byłby produkt wytworzony bez udziału innych osób? Czy uwzględniałby różne scenariusze, inne punkty widzenia?

Zwinne metodyki zarządzania projektami stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej wykorzystywane przez firmy z różnych branż. Również w Consdacie pracujemy zgodnie z zasadami Scruma, czemu m.in. zawdzięczamy szybkość i skuteczność realizowanych działań. Jakie w teorii wyróżniamy role w zespole, a jak wygląda praktyka w Consdacie? Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta pracy, w tym artykule dowiesz się jak pracujemy i kogo spotkasz w zespole po udanym procesie rekrutacji.